Virgül Nasıl Çizilir?

Klavyede virgül nasıl oluşturulur?

F klavyede “;” (noktalı virgül ) tuşuna basmak için shift ile noktalı virgül tuşuna birlikte basmak gerekir. Shift tuşu sol küçük parmağa, noktalı virgül tuşuna ise sağ küçük parmak ile aynı anda basarak yazmak gerekir.

Virgül nereye konur?

Virgül (, ) İşareti ve Kullanıldığı Yerler

 1. Birbiri ardınca sıralanan eş görevli kelime ve kelime gruplarının arasına konur:
 2. Sıralı cümleleri birbirinden ayırmak için konur:
 3. Cümlede özel olarak vurgulanması gereken ögelerden sonra konur:
 4. Uzun cümlelerde yüklemden uzak düşmüş olan ögeleri belirtmek için konur:

Virgül nasıl anlatılır?

Virgül: Birbiri ardına sıralanmış olan eş görevli kelimelerin ve kelime gruplarının arasına konur. Ayrıca uzun cümlelerde yüklemden uzak kalmış olan öznenin sonuna eklenir. ”Pazardan muz, elma, armut, portakal aldım.” ”Ayşe, Can, Ali, Sevgi okulu çok seviyorlar.”

Noktalı virgül işareti nasıl yapılır?

Noktalı virgül, kendinden önce gelen kelimeye bitişik yazılır. Sonraki kelime ile arasına ise boşluk konulur. Noktalı virgülden sonra gelen sözcük özel isim ise büyük değilse küçük harfle başlar.

Klavyede yukarıdan virgül nasıl yapılır?

Klavyede kesme işareti yapmak oldukça basit bir işlemdir. Kesme işaretini yapabilmek için yazı yazabileceğiniz bir alanda (Shift + (Üst) 2 tuşu) tuşlaması yaparak kesme işareti yapabilirsiniz. (Üst) olarak addedilen kavram ise klavyenin üst kısmında bulunan 2 harfidir.

You might be interested:  3 Boyutlu Resim Nasıl Çizilir? (Soru)

Bilgisayarda yukarıdan virgül nasıl yapılır?

Kesme İşareti Nasıl Yapılır? (Ayırma İşareti) Alt Gr ve Shift tuşları farklı işaret kombinasyonları için kullanılır. Ayırma işaretini yazmak için klavye üzerinde yer alan sayı tuşlarından 2 ve Shift tuşlarına aynı anda basılması gerekir. Böylece farklı metin dosyaları içinde ayırma işaretini kolayca oluşturabilirsiniz.

Virgül nerelerde kullanılmaz örnekler?

Örnek: Sayın Başkan, Sevgili kardeşim, Arkadaş, yurduma alçakları uğratma sakın! Not: Şart ekinden sonra virgül konmaz. Ayrıca ve, veya bağlaçlarından önce ve sonra virgül kullanılmaz.

Nokta nerede kullanılır ve örnekler?

Nokta işaretinin hangi alanlarda kullanıldığı ile ilgili örnek cümleler şu şekildedir;

 • Cümle sonlarında,
 • Kelime kısaltmalarında,
 • Sıra belirtmede,
 • Maddelendirmede,
 • Tarih ayrımlarında,
 • Saat ve dakika ayrımlarında,
 • Kitap ve dergi künyelerinde,
 • İnternette ağ adreslerinde,

Virgül nerelerde kullanılır 4 sınıf?

Virgül (,) işareti cümlede kullanılan zarfları ya da sıfatları birbirinden ayırmak ve sıralamak için kullanılır. Cümlenin sonunda kullanılır.

 • Esma, bugün işe başladı.
 • Ben seninle konsere gelmeyeceğim.
 • Beni benimle yalnız bırakmalısın.

1 sınıfta hangi noktalama işaretleri?

Noktalama işaretleri arasında bilinmesi gereken öncelikli işaretler nokta, virgül, soru işareti, ünlem işareti, kesme işareti ve kısa çizgidir.

Noktalama işaretleri ve görevleri nelerdir?

Duygu ve düşünceleri daha açık ifade etmek, cümlenin yapısını ve duraklama noktalarını belirlemek, okumayı ve anlamayı kolaylaştırmak, sözün vurgu ve ton gibi özelliklerini belirtmek üzere noktalama işaretleri kullanılır.

Virgül nedir 3 sınıf?

3 – Virgül: Virgül, cümle içerisindeki sıfat ve zamir gibi aynı göreve sahip kelimeleri birbirinden ayırmak için kullanılır. Virgül, birbiri ardınca sıralanan cümlecikleri ayırmak için de sıklıkla kullanılıyor.

Noktalı virgül nerelerde kullanılır ve örnekleri?

Öğeleri arasında virgül bulunan sıralı cümleleri birbirinden ayırmak için bu sıralı cümleler arasına noktalı virgül konur. Sevinçten, heyecandan içim içime sığmıyor; bağırmak, kahkahalar atmak, ağlamak istiyorum. İster inan, ister inanma; aynen dediğim gibi oldu.

You might be interested:  Epür Düzlemi Nasıl Çizilir?(Çözüm bulundu)

Ters eğik çizgi nasıl yapılır?

Eğik Çizgi adıyla da bilinen slash işaretini yapmak için ikili tuş kombinasyonu yapılmalı. (/) yapmak için önce Shift sonra 7 tuşuna basmak yeterlidir. Not: Klavyelerin hem üst hem de sağ kısmında numaralar yer alır.

Soru işareti nasıl yapılır?

Türkçe F Klavyede soru işareti tuşu ise genellikle klavyenin sağ-üst kısmında yer alan P ve Q tuşlarının üstünde ve 0 tuşunun sağında yer almaktadır. Bu tuşa tıpkı Türkçe Q klavyede olduğu gibi Shift tuşu ile birlikte bastığınızda soru işareti oluşur. Böylece görev tamamlanır, soru işaretinizi sorunuza eklersiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *