Şiyer Eğrisi Nasıl Çizilir?(Çözülmüş)

Batok eğrisi nedir?

Geminin boy simetri eksenine paralel ve düşey olarak uzanan ve batok düzlemi denilen düzlem ile gemi formunun ara kesitine batok eğrisi denir.

Posta kesitlerinin görünüşünü içine alan plana ne denir?

Posta kesitleri görünüşünü içine alan plana gövde planı veya en kesitleri planı denir. Su hattı düzlemlerinin kesitlerini gösteren plana su hatları planı veya resmi denir. Batok düzlemleriyle ara kesitleri gösteren plana ise profil veya batok eğrileri planı (profil resmi) denir.

Endaze çizimi nedir?

Endaze resmi çizilen bir geminin batok eğrilerine bakarak formunun düzgün olup olmadığı anlaşılabilir. Yani batok eğrileri bir çeşit kontrol eğrileridir ve ihtiyaca göre istenilen sayıda çizilebilir (şekil 2.1, 2.2, 2.3).

Şiyer eğrisi nedir?

Gemi güvertesi ile bordasının kesiştiği noktalardan oluşan ve gemi profil resmini üstten tamamlayan eğriye şiyer eğrisi denir. Şiyer, geminin baş ve kıç vurma hareketinde güvertenin yeterli bir kurululukta kalmasını sağlar ve geminin denizciliğini olumlu yönde etkiler.

Batok nedir?

geminin herhangi bir eksenden, boyuna kesildiği yerin görüntüsünün, profil resminde gösterilmesi için çizilen eğrinin adı.

Endazeci ne demek?

Geminin teknesine biçim veren eğriler ile geminin profil (yan görünüş) ve plan (üstten) şeklini belirten çizgilerinin saç kalıplarını yapan kişidir.

Gemilerde su kesimi nedir?

Su çekimi ya da draft geminin tabanı ile su seviyesi arasında kalan mesafedir. Diğer bir tanımla deniz aracının su altında kalan veya batma mesafesidir.

Yüklü su hattı nedir?

Yüklü su hattının (dizayn su hattı ) baş bodoslamayı kestiği noktadan geçen dikey (baş dikey) ile kıçta dümen rotu ekseninden (dümen şaft ekseni) geçen dikey (kıç dikey) arasındaki uzunluktur.

You might be interested:  62 Den Nasıl Tavşan Çizilir?(Çözülmüş)

Lwl nedir gemi?

Dikeyler Arası Boy – Length Between Perpendiculars (LBP): Baş ve kıç dikeyler arasındaki yatay uzaklıktır. Su Hattı Boyu – Length of Waterline ( LWL ): Geminin dizayn su hattında yüzerken başta ve kıçta su ile temas eden en uç noktaları arasındaki yatay uzaklıktır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *