Satranç Nasıl Çizilir?(En iyi çözüm)

Satranç nasıl oynanır nasıl dizilir?

Satranç tahtasını sağ alt kare beyaz olacak şekilde yerleştir.

 1. Taşlarını sana en yakın iki yatay sıraya dizeceksin. Büyük taşlar ilk yatay sıraya dizilir. Piyonlar ikinci sırada olacaktır.
 2. Dama oyununun aksine, satrançta tahta üzerindeki her bir kare kullanılır.

Satranç nasıl oynanır kısa bilgi?

Satranç oynamak için iki kişi gereklidir. Öncelikle taşlar karşılıklı olarak iki sıra halinde dizilir. 16 beyaz ve 1 siyah taşın yer aldığı oyunda her oyuncunun hamlesi sırayla yapılmaktadır. Hamlesini yapan oyuncu diğer oyuncunun hamle yapmasını beklemelidir. Oyunun amacı ise karşı tarafın şahını ele geçirmektir.

Satranç taşları nelerdir?

Satranç taşları

 • 1 Şah.
 • 1 Vezir.
 • 2 Kale.
 • 2 Fil.
 • 2 At.
 • 8 Piyon.

Satranç nasıl oynanır püf noktaları?

– şah önünü zart diye açmayın hatta gerekmedikçe hiç açmayın. – rakibinizi iyi tanıyın. oyun sonu zayıf ise seri ve değişmeli oyuna gidin, yok kombinezonları zayıfsa, mümkün mertebe oyunu sıkıştırın. – rok atmadan şahı oynatmayın, becerebiliyorsanız rakip rok atmadan onun şahını oynatıp rokunu bozun.

Satranç mantığı nedir?

Satranç, tahta üzerinde bulunan 16 taşınızı kullanarak rakibinizin 16 taşı ile yaptığınız mücadeleden oluşan bir strateji oyunudur. Satranç oyununda ki temel amaç kendi şahınızı korurken rakip oyuncunun şahını devirmektir. Kısaca oyundaki temel amaç “kral ölürse savaş biter” mantığına dayalıdır.

You might be interested:  Pamukkale Travertenleri Nasıl Çizilir?(EN iyi 5 ipucu)

Dama nasıl dizilir nasıl oynanır?

64 kareden oluşan 8×8 bir tahta üzerinde 16’sı siyah, 16’sı beyaz olarak 32 taş ile oynanır. İkinci ve üçüncü sıraya beyaz taşlar, altıncı ve yedinci sıraya siyah taşlar dizilir ve oyuna beyaz taraf başlar.

Satranç oynamak bize ne kazandırır?

Satrancın 10 Yararı

 • İnsanları bir araya getirir.
 • Size kazanmayı ve kaybetmeyi öğretir.
 • Çocuklara yardımcı olur.
 • Odaklanmanıza yardımcı olur.
 • Bir eğitim aracıdır.
 • Yaratıcılığı geliştirir.
 • Özgüveni arttırır.
 • Problem-çözme yeteneklerini geliştirir.

Satranç nedir ve özellikleri?

Oyunun Temel Kuralları 8×8 toplam 64 kareden oluşan bir zemin (tahta) üzerinde oynanır. 32 beyaz ve 32 siyah kare mevcuttur. Her iki oyuncuda da, değişik hareket etme yeteneklerine sahip toplam 16 taş bulunmaktadır. İki oyuncunun sırayla kendi taşlarını hareket ettirmesi ile oynanır.

Rok kuralı nedir?

Rok, (Farsça: رخ rukh) Satranç’ta şah ve kalelerle gerçekleştirilen özel bir hamledir. Rok hamlesinde şahın aynı renkteki kalelerden birine doğru iki kare ilerletilir ve yaklaştığı kale şahın üzerinden atlayarak diğer yanına geçer. Rok için arada taş olması zorunlu değildir. Rok şahı koruma altına almaktır.

Satranç taşları şah nasıl hareket eder?

Şah; Herhangi bir yönde; aşağı, yukarı, yanlara ve çapraz olarak sadece bir kare ilerleyebilir. Rakip taş tarafından tehdit edilecek kareye şahınızı oynayamıyorsunuz. Vezir; Yatay-dikey, çapraz şekilde istediği kare kadar ilerleyebilir.

Satranç ilk olarak nerede ortaya çıkmıştır?

M.Ö. 2000’li yıllarda satrancın oynandığına dair bulgular Mısır’da piramitlerdeki kabartmalarda vardır. Satranç, MS 6. yüzyılda Hindistan’da ortaya çıktı. MS 10. yüzyıla gelindiğinde tüm Asya’ya, Ortadoğu ve Avrupa’ya yayılmıştı.

Şah nereye konur?

Şah, satranç tahtasında kendi rengi dışındaki diğer renkteki karede, yani esas kurallara göre e1 ve e8 noktalarında oyuna başlar.

You might be interested:  Ürün Ağacı Nasıl Çizilir?

Satranç oyunu ne olursa biter?

Satrançta amaç şahı mat etmektir. Şah mat edilince oyun sona erer.

Satranç nasıl yenilir?

Satrançta, oyun içerisinde; rakibin şahının, farklı bir taş tarafından tehdit edilebildiği durumlar olur. Bu durumda, şahın bu tehditten kaçamadığı durumlardaysa; şah mat olur. Böylelikle, oyun; ilgili kişinin aleyhine biter.

Satranç oyunu nasıl biter?

Şu durumlardan herhangi biri gerçekleştiğinde oyun sona erer:

 • Oyuncu rakibin şahına saldırır (rakibine şah çekerse) ve rakip oyuncu şahı bir sonraki hamlesinde kesemez durumdaysa.
 • Sırada olan oyuncu kurallara uygun bir hamle yapamıyor ve şahı da tehdit altında bulunmuyor ise oyun berabere biter ve bu duruma pat denir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *