Elektrik Projesi Nasıl Çizilir?(Çözüm bulundu)

Elektrik projesi neden çizilir?

Elektrik projesi bir yapının enerji ihtiyacını karşılayacak tüm elektrik tesisatının yürürlükte olan esas ve kanunlara uygun olarak bilgisayar ortamında tüm detaylarıyla çizilmesi işidir. Ayrıca bir yapının belediyeden ruhsat alabilmesi için elektrik projesine sahip olması zorunluluktur.

Elektrik projesini kim yapar?

Elektrik Projesini Kimler Çizebilir? Yapılarınızın inşası sırasında projelendirmeyi doğru ve kusursuz bir şekilde gerçekleştirebilmek adına elektriksel projenin yetkili kişilerce çizilmesi gerekir. Bu anlamda elektrik projesini kim çizer sorusuna verilecek yanıt şüphesiz elektrik mühendisi olacaktır.

Elektrik Proje çizimi ne kadar?

2020 yılı içerisinde yapılarda elektrik tesisatı için yapılan projeler için ortalama tutar 700 TL ve üzerindedir.

Elektrik projesinde neler bulunur?

ELEKTRİK PROJESİNDE BULUNMASI GEREKENLER

 • Proje ve teknik uygulama sorumlusu ve yapı ile diğer bilgilerin bulunduğu kapak.
 • Vaziyet planı
 • Aydınlatma ve priz planı
 • Zayıf akım planı (anons,yangın, tel,data, kamera, acil yönlendirme vs projeye göre)
 • Tava planı
 • Mekanik ve kuvvet besleme planı
 • Topraklama planı
 • Çevre aydınlatma.

Elektrik tesisat projesi Nedir?

Elektrik tesisat projesi; mimari projeye uygun olarak, elektrik mühendislerince hazırlanan, ölçekleri yapının büyüklüğüne ve özelliğine göre belirlenen kuvvetli ve zayıf akıma ilişkin elektrik iç tesisatı ile elektrik mühendisi ve makina mühendisince birlikte hazırlanan asansör projeleridir.

Pwire nedir?

Kısaca Pwire; elektrik projeleri için özelleştirilmiş nesnelere sahip, içerisinde yönetmeliklere dayalı kontrolleri barındıran, elektrik tesisatı çizimi için birçok kolaylık sağlanmış, tamamıyla yerli ve milli olan bir cad programıdır.

You might be interested:  Hıdırellez Dilekleri Nasıl Çizilir?(Mükemmel cevap)

AutoCAD elektrik proje çizimi nedir?

Her türden elektrik projesi çizimi için uygun komut ve fonksiyonlara sahip olan AutoCAD programı, pratik ve kolay kullanımı ile elektrik projelerinde en yaygın kullanılan bilgisayar destekli çizim programıdır.

Elektrik plan nedir?

Elektrik plan ve projesi, bir yapının elektrik ihtiyacının karşılanabilmesi için gerekli olan elektrik tesisatının yürürlükte olan esas ve kanunlar neticesinde bir bilgisayar ortamında çizilmesi olarak ifade edilebilir.

Kuvvetli Akım projesi Nedir?

Kuvvetli akım içerisinde priz tesisatı, aydınlatma tesisatı, transformatörler, jeneratörler, enerji iletim sistemleri gibi tesisat ve sistemleri barındırır. Kuvvetli akım projesi dendiğinde ise bunların hepsinin bulunduğu proje kastedilmektedir.

Elektrik talep açma yetkisi nasıl alınır?

Şahıs Adına Yapılacak ise;

 1. Mesken sahibinin kendisi veya noter onaylı vekili.
 2. Tapu fotokopisi.
 3. Kiracı ise kira kontratının aslı ve fotokopisi.
 4. Nüfus cüzdanı fotokopisi.
 5. Vergi levhasının fotokopisi.
 6. Güvence bedeli, damga vergisi ücreti alınır. Elektrik kesik ise açma ücreti alınır.

Mutfağa kaç linye?

Banyolarda en az iki (çamaşır makinası ve elektrikli şofben gücüne uygun), mutfakta ise en az üç bağımsız priz linyesi (bulaşık makinası, elektrikli fırın ve elektrikli su ısıtıcısı gücüne uygun) olmalıdır.

Bir dairesel Buata en fazla kaç tane bağlantı ucu geçebilir?

19- Bir buata en çok 4 bağlantı ucu gelebilecek, bu sayı aşıldığında kare buat veya ek kutusu konulmalıdır. 20- Özellikle baca, kolon, şaft ve ışıklık gibi mimari ayrıntılar projede belirtilmeli, baca ve baca çevresinden tesisat geçirilmemelidir.

Elektrik tesisatında nelere dikkat edilmeli?

Baca geçen yerlere buat, priz ve anahtar konulmaması gerekmektedir. Banyo ve WC gibi ıslak zeminlere buat anahtar konulmamalı ve priz kaplı sistem olmalıdır. Akım kabloları, voltajın kinetik enerjisinin durumuna göre, her odaya yeterli miktarda elektrik akımı sağlayacak bir biçimde ayarlanmalıdır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *